مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی ـ اسلامی:همدانی‌ها از برند بوعلی در حوزه سلامت بهره ببرند/ شناسایی ۲۸۰۰ گیاه دارویی در ایران

مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی ـ اسلامی:همدانی‌ها از برند بوعلی در حوزه سلامت بهره ببرند/ شناسایی ۲۸۰۰ گیاه دارویی در ایران

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان محمود خدادوست بعد از ظهر امروز در همایش ملی طب سینوی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت اظهار کرد: خوشبختانه موضوع سلامت جزو اولویت‌های دولتمردان قرار گرفته که این موضوع در تاریخ ایران بی‌سابقه بوده است.

وی گفت: خوشبختانه اجرای طرح تحول نظام سلامت در راستای عمل به فرامین رهبری که فرمودند «بیمار نباید جز بیماری دغدغه دیگری داشته باشد» مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی ـ اسلامی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت اجرایی نمی‌شد اگر همت تلاشگران عرصه سلامت نبود خاطرنشان کرد: تا حدودی گلایه می‌شد که سازمان‌های دیگر در تامین منابع مالی قرار بود به این طرح کمک کنند که البته کمبود منابع در کشور مانع از این کار آنها شد اما تلاشگران عرصه سلامت با وجود اینکه حتی برخی از آنها هنوز حقوق و کارانه خود را دریافت نکرده‌اند در اجرای طرح اهتمام جدی داشتند.

وی با بیان اینکه اقدام دولت در اجرای این طرح ستودنی است، افزود: بخشی از اقدامات نیز به دلیل تدابیر وزیر بهداشت است که توانست سلامت را از اولویت‌ چهاردهم به اولویت‌های اول بیاورد.

خدادوست با بیان اینکه امروز روز پزشک است و افتخار ایرانیان و خصوصاً مردم همدان است که ابوعلی سینا را به نام خود مصادره کنند، گفت: امروز مردم همدان به این امر افتخار می کنند چرا که برند بوعلی‌سینا برای آنهاست.

وی با بیان اینکه جای گلایه دارد که از این برند در بخش سلامت استفاده درستی نشده است، افزود: در این زمینه کوتاهی شده اما با تلاش می‌توان به موفقیت رسید.

مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی ـ اسلامی با بیان اینکه در ایران باستان نماد پزشکی «سیمرغ» بود و نماد مریضی «مار» که اکنون تغییر یافته و نماد پزشکی در طب جدید «مار» است، خاطرنشان کرد: در شاهنامه فردوسی هنگامی که بحث معالجه رستم به میان آمد، می گویند سیمرغ شفابخش به سراغش می‌آید.

وی با بیان اینکه قدمت طبابت ما ۷ هزار ساله است و حتی برخی آن را ۱۰ هزار سال می‌دانند و مستندات آن نیز موجود است، گفت: در تاریخ پزشکی ایران باستان به پزشکان «سیمرغ» نیز گفته می‌شد.

خدادوست تصریح کرد: نخستین دانشگاه علوم پزشکی در جهان نیز جندی شاپور بود که از پزشکان این دانشگاه به عنوان جبرئیل اول، دوم و سوم یاد می‎کردند.

وی در خصوص دلیل نامگذاری مکتب پزشکی ایرانی را به مکتب سینایی بیان کرد: این کلمه از ریشه سینا گرفته شده که اجداد آنها نیز پزشک بودند و به شیخ‌الرئیس نیز به این دلیل ابن سینا می‌گفتند.

مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی ـ اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برآورد شده ۷۰۰ هزار گونه گیاهی وجود دارد، افزود: از این تعداد ۷۰ هزار مورد دارویی هستند و ۳۰۰ هزار مورد نیز شناخته شده‌اند.

وی با بیان اینکه برآورد شده ایران یکی از کشورهایی است که از ۱۳ اقلیم ۱۱ اقلیم پرورش گیاهان دارویی را دارد، گفت: گفته شده ایران ۸ هزار گونه گیاهی دارد که ۲ هزار و ۳۰۰ مورد آن دارویی است.

خدادوست با بیان اینکه بهترین راه کوتاه کردن فرآیند تولید و کم کردن هزینه تولید دارو استفاده از طب سنتی است، افزود: عقل سلیم حکم می‎کند از ظرفیت کتاب‎های طب سنتی استفاده شود.

تمامي حقوق اين وبسايت شامل مطالب، محتوي و تصاوير براي نشریه درمانگر محفوظ است و هرگونه استفاده از محتواي نوشتاري و چندرسانه اي اين وب سايت و يا بازنشر آن ها در رسانه هاي آنلاين و يا نشريات، تنها با ذكر منبع و درج لينك مجاز مي باشد.
طراحي و پشتيباني : تيم طراحان سورن
نسخه 2.01 - اردیبهشت 1393
همه حقوق محفوظ
نشریه تخصصی طب ایرانی و مکمل زیر نظر استاد محمد عبادیانی
  • مدیرمسئول و سردبیر : فرشته فرخی
  • تلفکس : 88935988
  • صندوق پستی : 338-17665
  • ایمیل آدرس : info@darmangaronline.com
  • ایمیل استاد عبادیانی : hakim@darmangaronline.com