طب سنتی؛ رویدادها و انتظارها

طب سنتی؛ رویدادها و انتظارها

فرشته فرخی
درمانگر شماره ۲
سال اول، شماره دوم، تابستان ۱۳۸۳

در سال ۸۳ شاهد رویدادهای بسیاری در حوزه طب سنتی و مکمل بودیم. در آستانه سال به دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای آموزش و پژوهش طب سنتی و مکمل تشکیل شد. محور اصلی اهداف این شورا که متشکل از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و چهار تن از معاونین وزارتخانه و عده‌ای از محققان و استادان مطلع در زمینه طب سنتی است؛ پژوهش تحقیق و سر انجام مستند و نهادینه کردن طب سنتی ایران، همچنین بهره‌گیری از شاخه‌های مختلف طب مکمل و ترویج فرهنگ استفاده از درمان‌های طبیعی است. از طرفی سمینارها و همایش‌های بسیاری در ارتباط با طب سنتی و مفردات پزشکی در نیمه اول امسال برگزار شد که از جمله می‌توان به دومین همایش طب سنتی با محوریت گیاه‌درمانی در بیماری‌های داخلی به همت دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم، مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سازمان نظام پزشکی (۲۷ و۲۸ فروردین)، همایش بین‌المللی ابن‌سینا، دانشکده علوم پزشکی همدان (۱ تا ۳ شهریور ماه)، شانزدهمین کنگره گیاه پزشکی با همکاری دانشگاه تبریز (۷ تا ۱۱ شهریور ماه)، سومین همایش بین‌المللی تندرستی و فراورده‌های طبیعی به همت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکاری دانشگاه متز فرانسه (۳ تا ۶ مهرماه)، دومین همایش بین‌المللی طب سنتی و مفردات پزشکی به همت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات طب سنتی و مفردات پزشکی و همکاری سازمان بهداشت جهانی (۱۳ تا۱۶ مهرماه ) اشاره کرد.
همه این رویدادها و از همه مهمتر توجه ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پدیده طب سنتی و مکمل به عنوان سکاندار این حرکت و تاکید رئیس‌جمهور محترم در سخنرانی مراسم افتتاحیه همایش بین‌المللی ابن‌سینا بر تاسیس بنیاد بوعلی سینا به نشانه آغاز حرکتی علمی و فکری، نشانگر رویکرد همه جانبه مسئولان کشورمان و نظام بهداشت و درمان به این موضوع است. اما توجه به نکاتی در این رابطه ضروری است. شناخت طب سنتی ایران به عنوان دانشی که متکی بر تحقیقات علمی و واجد فلسفه، قانون و زبان علمی است، امری ضروری و انکارناپذیر است.
همچنین پاک کردن اذهان عموم مردم و جامعه پزشکی و دانشگاهی کشور مبنی بر این که طب سنتی محصول تجربه‌های ناقص، کورکورانه و عامیانه است، امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. طب سنتی ایران محدوده، مبانی فلسفه و زبانی دارد که شناخت آنها به رشد و توسعه و روشن کردن زوایای تاریک آن کمک می‌کند. توجه به این نکته ضروری است که طب سنتی ایران را صرفا در گیاه‌شناسی، خواص گیاه دارویی و فرآوری آنها محصور نکرده و یا حدود آن را به یک یا دو تکنیک متعارف در طب سنتی مثل حجامت، بادکش و …. محدود نکنیم. که در غیر این صورت نه تنها به اهدافمان که احیای طب سنتی ایران است نمی‌رسیم، شکافها و خلاء‌های موجود را بیشتر و عمیق‌تر می‌کنیم.
از طرفی آثار مکتوب در زمینه طب سنتی، از دانشمندان به‌نام و مطرح ایرانی به یادگار مانده – که بیهوده است یادآوری کنیم قرنها منبع علمی دانشگاه‌های پزشکی غریبان بوده، که از فرط تکرار، این جمله آنقدر رنگ باخته که شعاری به نظر می‌رسد- که بسیار مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. مگر نه این که آثار بزرگان شعر و ادب ایرانی بارها وبارها به دست بزرگان ادب و هنر معاصر تصحیح می‌شود، حواشی بر متن نوشته می‌شود و …. پس چرا آثار دانشمندان بزرگ ایرانی نظیر ابن‌سینا، رازی، بیرونی
و … مورد تفقد و توجه جامعه پزشکی کشور قرار نمی‌گیرد و از نظر دور می‌ماند. و حتی یک بار هم به زیور طبع آراسته نمی‌شود. آیا اکنون که به تاکید رئیس‌جمهوری محترم شایسته است نهضتی در زمینه گیاهان دارویی شروع شود، جای آن نیست که توجهی در خور به آثار مکتوب بزرگان و دانشمندان طب سنتی شود.
برای احیای طب سنتی ایران، نیازمند تمرکز نیروها و جریانات بالقوه پنهان و پراکنده موجود در سطح جامعه، هماهنگی و به کارگیری آنها، برنامه‌ریزی‌های دقیق و مدیریت صحیح هستیم.

درمانگر را آنلاین مشترک شوید

تمامي حقوق اين وبسايت شامل مطالب، محتوي و تصاوير براي نشریه درمانگر محفوظ است و هرگونه استفاده از محتواي نوشتاري و چندرسانه اي اين وب سايت و يا بازنشر آن ها در رسانه هاي آنلاين و يا نشريات، تنها با ذكر منبع و درج لينك مجاز مي باشد.
طراحي و پشتيباني : تيم طراحان سورن
نسخه 2.01 - اردیبهشت 1393
همه حقوق محفوظ
نشریه تخصصی طب ایرانی و مکمل زیر نظر استاد محمد عبادیانی
  • مدیرمسئول و سردبیر : فرشته فرخی
  • تلفکس : 88935988
  • صندوق پستی : 338-17665
  • ایمیل آدرس : info@darmangaronline.com
  • ایمیل استاد عبادیانی : hakim@darmangaronline.com