آسیب‌شناسی فشاردرمانی

بدون تصویر

محمد عبادیانی

یکی از مباحثی که همواره برای دانشجویانم در دوره کارآموزی دکترای تخصصی طب سنتی مطرح می‌کنم مبحث بیماری‌های انتقالی است. در این درس دانشجویان با اثرات ناشی از درمان‌های ناقص یا غلط آشنا می‌شوند مثلا درمی‌یابند که درمان غلط تب (درمان بدون دفع ماده مولد تب) می‌تواند با انتقال ماده‌ به مغز، منجر به بروز سردرد شود. همچنین درمان‌های ناقص بیماری‌ها نیز به گونه‌ای‌ دیگر باعث بیمارهای مزمن یا مقاوم به درمان می‌گردد.

یکی از شیوه‌های درمانی که از قدیم‌الایام، در مکتب طب ایرانی و نیز سایر مکاتب طب شرقی وجود داشته، فشاردمانی است که در اصطلاح حکما، غمزدرمانی و در اصطلاح فرنگی‌ها، رفلکس‌تراپی نامیده می‌شود. این شیوه درمانی به خاطر اثرات فوری که در کاهش یا برطرف کردن درد در بیمار ایجاد می‌کند یکی از پرطرفدارترین شیوه‌های درمان بدون دارو در عصر حاضر به شمار می‌آید. متاسفانه پزشکان و درمانگرانی که با این شیوه، به درمان بیماران اقدام می‌کنند، ندانسته بیماران بسیاری را دچار انتقال یا ازمان بیماری می‌کنند. در این نوشتار سعی کرده‌ام درمانگران و نیز بیمارانی که به استفاده از این شیوه درمانی علاقمند هستند را با مطالبی آشنا کنم. آگاهی از این مطالب، آنان را از عوارض ناشی از این شیوه درمانی مصون می‌نماید. در این راستا لازم است مطالبی را در رابطه با چگونگی بروز بیماری و همچنین درد و درمان از منظر مکتب طب ایرانی بیان کنم و در آخر به بحث پیرامون خطاهایی که ممکن است برای درمانگر و عوارض ناشی از آن برای بیمار بروز کند، بپردازم.

برای خرید آنلاین نسخه کامل این مطلب اینجا کلیک کنید

تمامي حقوق اين وبسايت شامل مطالب، محتوي و تصاوير براي نشریه درمانگر محفوظ است و هرگونه استفاده از محتواي نوشتاري و چندرسانه اي اين وب سايت و يا بازنشر آن ها در رسانه هاي آنلاين و يا نشريات، تنها با ذكر منبع و درج لينك مجاز مي باشد.
طراحي و پشتيباني : تيم طراحان سورن
نسخه 2.01 - اردیبهشت 1393
همه حقوق محفوظ
نشریه تخصصی طب ایرانی و مکمل زیر نظر استاد محمد عبادیانی
  • مدیرمسئول و سردبیر : فرشته فرخی
  • تلفکس : 88935988
  • صندوق پستی : 338-17665
  • ایمیل آدرس : info@darmangaronline.com
  • ایمیل استاد عبادیانی : hakim@darmangaronline.com